Obec Zahrádky
Zahrádky okr. Jindřichův Hradec

Přijďte diskutovat o větrných elektrárnách v pátek 6. ledna od 17:00 do hasičárny

Větrná elektrárna

Opět po letech stojíme před rozhodnutím, zda připustit možnost, že by blízko Zahrádek stála větrná elektrárna. Na obec se obrátila společnost meridian Nová Energie s.r.o. s nabídkou vybudování větrné elektrárny v katastru Zahrádek.

Víme, že toto téma už jsme jednou před lety zavrhli. Ale právě proto, že už je to téměř dvacet let, netroufáme si sami jako zastupitelé rozhodnout, zda tuto myšlenku vůbec připustit nebo ne a chtěli bychom vědět, jaký názor na toto téma máte vy – obyvatelé Zahrádek.

Od posledního projednávání se posunuly kupředu technologie i vnímání alternativních zdrojů energie.

Zveme všechny obyvatele Zahrádek na veřejné projednání možnosti vybudování větrné elektrárny v Zahrádkách. Přijďte se potkat se zástupci společnosti meridian Nová Energie v pátek 6. ledna od 17:00 v hasičárně. Budete mít možnost na cokoli se zeptat a dostanete kompletní informace, jaké výhody a nevýhody z této stavby plynou.

Při prvním kole prezidentských voleb 13. a 14. ledna 2023 bychom potom uspořádali anketu, ve které od vás budeme chtít stanovisko, zda byste stavbu větrné elektrárny podpořili nebo ne.

Větrná energie

Větrná elektrárnaJak jste možná zaregistrovali, v poslední době se množí informace o tom, že se Česká republika zavázala k navýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Po výrobě elektřiny ze slunce a vody je jedním z nejvýznamnějších ekologických zdrojů energie větru. Jako obnovitelný zdroj má prakticky nevyčerpatelný potenciál. Nemůže sice plně nahradit klasické zdroje, ovšem jako součást energetického mixu hraje v současné době na celém světě velice důležitou úlohu i proto, že výrobní náklady větrných elektráren jsou v současné době nejnižší ze všech nových zdrojů elektřiny.

Nevýhodou je určité narušení krajinného rázu, což je však u každého ryze subjektivní záležitost a po výstavbě začnou lidé považovat větrnou elektrárnu za standardní součást okolního prostředí, stejně jako ostatní nové stavby v okolí. Také zvěř v okolí elektráren žije nerušeně dál (obdobně jako mnohdy v neporovnatelně hlučnějším okolí pro zvěř nebezpečných komunikací). Výhodou je malý zábor půdy pro výstavbu, přičemž půda pod listy rotoru může být i nadále využívána k původním účelům. K nejčastějším obavám obyvatel pak patří strach z případného hluku či zastínění. To je však již v současné době bezpředmětné, jelikož je již při přípravě projektu počítáno nejen s potřebným odstupem od nejbližších obydlených jednotek, ale musí být splněny přísné hlukové normy, které jsou po výstavbě měřeny. Nedojde-li k jejich dodržení, větrná elektrárna musí být vypínána. V současné době se tedy již nestane, že je elektrárna postavena v těsné blízkosti obce, kde by svým provozem rušila obyvatele nebo narušovala životní prostředí, což již před výstavbou musí dokázat studie vlivu na životní prostředí EIA.

Vezmeme-li v úvahu, že jedna větrná elektrárna ročně vyrobí elektřinu pro 4500 domácností a ušetří před spálením 12 000 tun uhlí (a tedy produkci 12 000 tun CO2) nebo 55 kg jaderného odpadu, dojdeme k faktu, že se jedná o jeden z nejekologičtějších způsobů výroby elektřiny.

Nehledě na to, že i obec, v jejímž správním území je větrný park vybudován, získává ve formě kompenzačních opatření statisíce korun ročně, které mohou být použity na další rozvoj obce.

Jak již bylo řečeno, určité narušení krajinného rázu je nasnadě, nicméně se jedná opravdu a čistě o subjektivní záležitost každého z nás. Nestálo by však za to, stejně jako se to dnes děje všude v moderním světě, zvážit výhody větrné energie v porovnání s ostatními zdroji a vydat se alespoň částečně touto cestou, namísto úvah o drahých atomových elektrárnách či prodlužování těžby uhlí a dalším znečišťování našeho ovzduší emisemi rtuti, prachu, oxidů siřičitého či dusíku z uhelných elektráren, nemluvě o produkci CO2 způsobujícího dnes již citelné změny klimatu?

Věděli jste?

• S elektřinou, kterou větrná turbína vyrobí za jednu hodinu, můžete sledovat televizi jednu hodinu denně po dobu 65 let.
  • S elektřinou, kterou větrná turbína vyrobí za jednu hodinu, můžete hrát na Playstationu nepřetržitě dva roky.
  • S elektřinou, kterou větrná turbína vyrobí za jednu sekundu, uvaříte 3 hrnky svařeného vína. Na jednu větrnou turbínu připadá nejméně 10 000 hrnků za hodinu.

Více informací na www.meridianenergy.cz

Zdroj: meridian Nová Energie

Datum vložení: 22. 12. 2022 7:29
Datum poslední aktualizace: 14. 4. 2023 9:28
Autor: Eliška Čermáková

Sledujte informace z našeho webu v mobilní aplikaci – V OBRAZE.
Volně ke stažení: