Obecní úřad Zahrádky
378 53 Zahrádky, č. p. 42, okres Jindřichův Hradec
IČO: 00666564
Dne 25. 10. 2024 v čase od 8:00 do 14:00 hodin nepůjde v obci Zahrádky proud.
Kompletní prezentaci týkající se záměru výstavby elektráren najdete zde:
Zahrádky 2023_prezentace.pptx (108.88 MB)
Záměr počítá s výstavbou tří větrných elektráren v modře vyšrafovaném území (viz mapa). Elektrárny by stály zhruba kilometr od obce a zaberou minimum půdy. Jeden větrník vyrobí ročně tolik energie, že by to pokrylo spotřebu pěti tisíc domácností.
V případě, že bychom jako obec s výstavbou souhlasili, znamenalo by to pro Zahrádky i všechny obyvatele finanční kompenzace (každoročně navýšené o inflaci).
Kompenzace při plném využití kapacity území:
Jednorázová kompenzace obci: 3 000 000 Kč
Každoroční kompenzace obci: 700 000 Kč
Každoroční příspěvek občanům na el. energii: 1 300 000 Kč (5000 Kč/občan)
Celkem: 43 000 000 Kč/20let
Vyjádřete svůj názor v anketě
V průběhu prvního i druhého kola prezidentských voleb bude probíhat anketa, zda souhlasíte s výstavbou větrných elektráren. Anketní lístky budou k dispozici přímo ve volební místnosti a připravena bude samozřejmě také anketní schránka. V anketě mohou hlasovat obyvatelé obce starší 18 let nebo majitelé nemovitostí v Zahrádkách a Horních Dvorcích. Pokud nemůžete v anketě hlasovat během voleb, budou anketní lístky i schránka k dispozici na obecním úřadě od pondělí 16. ledna do pátku 27. ledna v době úředních hodin nebo v případě, že na obecním úřadě bude přítomen starosta, místostarosta nebo někdo ze zaměstnanců. Výsledky ankety spočítá volební komise po skončení druhého kola prezidentských voleb a o výsledku budeme informovat na webu obce a v únorovém vydání zpravodaje.
Otázky a odpovědi
Jsou větrné elektrárny hlučné?
Důvodem častých obav z hluku větrných elektráren jsou u nás patrně špatné zkušenosti s prvními, nepovedenými českými prototypy turbín z počátku devadesátých let. Díky technologickému vývoji jsou však současné elektrárny již o poznání tišší. Splňují normu ČR, jednu z nejpřísnějších norem v EU. Společnost meridian Nová Energie staví větrné elektrárny v dostatečné vzdálenosti. Hodnoty normy jsou tak s dostatečnou rezervou splněny.
Hyzdí větrné elektrárny krajinu?
Větrné elektrárny nesporně tvoří nové dominanty v krajině. Musí se stavět tam, kde je dostatečně větrno, tedy většinou na kopcích nebo rozlehlých rovinách. To, že jsou vidět, ještě ale neznamená, že pohled do krajiny hyzdí. A větrná elektrárna je často hodnocena jako moderní prvek, který krajinu oživuje, symbol čisté, nevyčerpatelné a dynamické energie větru. Větrné elektrárny jsou po skončení životnosti demontovány a odstraněny provozovatelem. Dotčené pozemky jsou uvedeny do původního stavu.
Odpadává z lopatek větrné elektrárny v zimě led?
Moderní větrné elektrárny jsou vybaveny technologií Anti-Icing System – systém vyhřívání lopatek, který se úspěšně využívá i u křídel dopravních letadel.
Plaší větrné elektrárny zvěř a zabíjejí ptáky?
Pokud jsou větrné elektrárny dobře naplánované a postavené, nepředstavují pro ptáky a zvířata vážné nebezpečí. U moderních větrných elektráren se lopatky otáčejí pomaleji a ani případný střet s otáčející se lopatkou nemusí končit tragicky. Kamery zaznamenaly, že vzduchový polštář okolo lopatky dokáže ptákem smýknout, aniž by ho zranil či usmrtil. V ČR jsou usmrceni ročně 1-3 ptáci na každé větrné elektrárně. Několikanásobně méně, než dochází k usmrcení jedoucím automobilem. Tříletý výzkum sledoval rozsáhlé území s celkem 36 větrnými elektrárnami a srovnávací oblasti, kde turbíny nejsou. Hustota zvěře na území s elektrárnami zůstávala stejná, nebo se dokonce zvyšovala. (Veterinární univerzita v Hannoveru).
Odchází vyrobená elektřina do zahraničí?
Větrná elektrárna na území ČR je připojená k distribuční síti skupiny ČEZ a je distribuována do českých domácností. Přispívá tak k nezávislosti ČR na dodávkách el. energie ze zahraničí.
Větrné elektrárny nabízí jednu z cest, jak se pokusit předejít zničujícím ztrátám celých ekosystémů vlivem nastupující globální klimatické změny. Na rozdíl od klasické energetiky nepřenáší také zátěž dnešního plýtvání v podobě vytěžených zdrojů neobnovitelných surovin a dědictví úložišť vysoce radioaktivních odpadů na budoucí generace.